Codzienne wybory

Większość codziennych wyborów produktów dostępnych na półce zależy od tego, co przekazuje nam opakowanie. Aż do 95% zakupów w supermarketach składa się z produktów wybranych wyłącznie dlatego, że znajdują się one w zasięgu konsumenta i są w zasięgu wzroku.

Zakupu dokonuje się poprzez szybką ocenę produktów, skupiając się tylko na ograniczonych obszarach i informacjach widocznych z przodu opakowania. Średnio od 8 do 12 sekund spędzamy patrząc na produkty na półce. Dlatego uwaga wizualna jest w rzeczywistości mocno ograniczona i skupia się ona tylko na kilku wybranych elementach.

Różnorodność asortymentowa towarów jest zatem znacznie większa niż ta faktycznie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Półki są przepełnione produktami, które bardzo często są do siebie podobne. Gdyby wszystkie dostępne opcje miały zostać ocenione, decyzja stałaby się zbyt skomplikowana.

Dlatego „skróty poznawcze” są automatyczne i często nieświadomie aktywowane. Upraszczają wybór, skracając czas potrzebny na jego dokonanie. Proces decyzyjny opiera się zatem głównie na aspekcie wizualnym, który wciąż nie jest w pełni zrozumiały. Biorąc pod uwagę jego znaczenie, jest przedmiotem nieustających badań.
 
Ważne jest, aby pamiętać, że ciągły proces przekształcania sygnału wzrokowego w informację poznawczą charakteryzuje się próbą oszczędzania energii poznawczej. Nasz mózg oszczędza zasoby. Właśnie dlatego, gdy tylko mamy wystarczające informacje, przerywamy wizualny proces decyzyjny. Ciągły proces wybierania niektórych elementów i wykluczania innych nazywa się „uwagą selektywną”.
 

Chcąc zrozumieć wizualny proces decyzyjny, należy wziąć pod uwagę strukturę naszego oka i procesy leżące u podstaw uwagi. Aby nadać temu kontekst, moglibyśmy powiedzieć, że nasze oczy są przeznaczone do życia na sawannie. Nasza wizja rozwinęła się w celu identyfikowania zagrożeń ze środowiska zewnętrznego, zapewniając przetrwanie. Właśnie dlatego jesteśmy niezwykle wrażliwi na kontrasty i ruchy w obrębie naszego widzenia peryferyjnego – wyraźniej postrzegamy to, co widzimy przed sobą.

Więcej na temat badań nad procesami decyzyjnymi na przykładach wyrobów winiarskich znajdą Państwo w artykule przygotowanym przez UPM Rafaltac: 

 

Przewiń do góry