Złocenie

Podejmując decyzję o dodatkowym uszlachetnieniu  projektu kolorową metalizowaną lub holograficznej folią proponujemy skorzystanie z dwóch odmiennych technologii.

Założenia technologii złocenia na zimno, inaczej „cold-foil” są zbliżone do druku zwykłego, lecz w tym przypadku zamiast farby na materiał nanoszony jest najpierw specjalny UV-klej, do którego dokładnie w miejscach przewidzianych design-em przylega metalizowana folia. Następnie, przechodząc przez sekcję suszenia, klej pod wpływem temperatury się uaktywnia oraz na stałe przywiera folię do podkładu. Proces ten zazwyczaj wykorzystywany jest do prac wysokonakładowych, gdyż samo łączenie folii z podkładem może się odbywać przy stosunkowo wysokich prędkościach oraz (co ważne) przy jednocześnie stabilnym przedziale wyznacznika jakości. W związku z tym, że dany proces odbywa się w jednej linii ( in-line ) istnieje możliwość ustawienia sekcji nakładającej „zimną” folię w dowolnej kolejności, co z kolei otwiera dodatkową przestrzeń w tworzeniu projektów graficznych, w której kolor może być drukowany od góry, czyli już na zaaplikowaną folię.

Złocenie na gorąco, czyli „hot-print” będący dodatkowym procesem późniejszej obróbki ( off-line ) za pomocą urządzenia gorącego tłoku już zadrukowanego materiału polega na aplikacji folii specjalną formą – matrycą. Klej znajdujący się na odwrotnej stronie metalizowanej folii łączy się z podkładem pod wpływem wysokiej temperatury w takt uderzeń matrycy.

Złocenie na gorąco wykorzystywane jest głównie przy relatywnie niewielkich nakładach, gdyż jest dosyć powolnym procesem, a przy zastosowaniu w produkcji wysokonakładowej może w określonym stopniu podrożyć realizację końcowego produktu. Jednakże w tych licznych przypadkach, gdzie niezmiernie ważnym staje się zwrócenie uwagi końcowego Klienta na stosunkowo drobnych elementach projektu graficznego, hot-print pozwoli uzyskać zdecydowanie lepsze efekty wizualne, niż ma to miejsce w przypadku złocenia na zimno.

Także «Label-Pro» proponuje możliwość stworzenia szczególnie atrakcyjnego designu, w którym te dwa procesy wykorzystane są łącznie. Jeden, dwa lub trzy kolory folii połączone w jednej etykiecie stworzą niepowtarzalny kontrast, który z pewnością zachwyci każdego.

Przewiń do góry